This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
12
- Used
Atkin J43BP Sitka Top Maple Back and Sides Black 2023
Atkin J43BP Sitka Top Maple Back and Sides Black 2023
Serial Number: 2753
Weight: 4lbs 5oz
$3,800.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.84" 10th - 0.89" |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25" |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 4lbs 5oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Atkin guitar is in good condition consistent with a factory relic job. The finish is glossy with extensive checking and some small scratches and dings. |
| Serial Number: | 2753 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium with minimal play wear. |
SKU: U6217602104

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.84" 10th - 0.89" |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25" |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 4lbs 5oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Atkin guitar is in good condition consistent with a factory relic job. The finish is glossy with extensive checking and some small scratches and dings. |
| Serial Number: | 2753 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium with minimal play wear. |