This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
Founded in Canterbury, England, in 1995, Atkin Guitars' uses a combination of traditional techniques and a little modern technology to handcraft around 350 guitars a year, all emanating the indefinable qualities that delight, surprise, and inspire us even after decades as players.
The OM, or “Orchestra Model” combines a full scale length with a slightly scaled down body – it is narrower and shallower than a “D” style guitar like our White Rice or Essential D. The challenge for all OM builders is to allow for a rich, commanding bass in spite of the the smaller, more ergonomic body, and our hand-scalloped bracing and torrified select Sitka top allows us to make this a reality.
Our OM is popular with fingerstyle guitar players, but in truth it’s a great all-rounder and suits singer-songwriters and folk artists as well.
We’ve departed in several ways from the classic pre-war style: A larger top dome, our lifetime-guaranteed neck/body joint, and a two-way truss rod are among the changes, so this isn’t a historical reproduction, but a modern British-made guitar with heaps of mojo!
The OM, or “Orchestra Model” combines a full scale length with a slightly scaled down body – it is narrower and shallower than a “D” style guitar like our White Rice or Essential D. The challenge for all OM builders is to allow for a rich, commanding bass in spite of the the smaller, more ergonomic body, and our hand-scalloped bracing and torrified select Sitka top allows us to make this a reality.
Our OM is popular with fingerstyle guitar players, but in truth it’s a great all-rounder and suits singer-songwriters and folk artists as well.
We’ve departed in several ways from the classic pre-war style: A larger top dome, our lifetime-guaranteed neck/body joint, and a two-way truss rod are among the changes, so this isn’t a historical reproduction, but a modern British-made guitar with heaps of mojo!
Specs
Specs
General
| Country of Manufacture: | Made in the UK |
| Serial Number: | 2854 |
| Product Color: | Natural |
| Relic/Aging Level: | Aged |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Material: | East Indian Rosewood |
| Top Material: | Baked Adirondack |
| Bracing Pattern: | Pre-War Scalloped X-Bracing |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 1.6875" |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 25.4" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Set Neck |
| Fingerboard Inlay: | Dots |
| Inlay Shape: | Dots |
Hardware
| Tuning Machines: | Gotoh Aged Nickel |
| Pickguard: | Tortoise |