This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Soft "V" profile |
| Neck Thickness (IN): | .83" (1st fret), .93" (10th fret) |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | None |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 4lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Collings guitar is in good condition, with light signs of use throughout the glossy finish. There is some slight wear on the sides of the fretboard from the fret ends, which can't be felt while playing. |
| Serial Number: | 10921 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets show mild play wear. |