This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Hardwood |
| Body Material: | Spruce |
| Body Details: | Chambered hardwood body |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" |
| Neck Thickness (IN): | 0.83 inch at 1st frets, 0.90 inch at 12th frets |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-25/32" |
| Scale Length: | 25" |
| Neck Details: | Both maple necks with unbound rosewood fingerboards and white dot inlays |
| Electronics: | Original single-coil lipstick pickups with volume, tone, a 3-way toggle switch, and a 2-way guitar selector switch |
| Pickup Measurements: | 12 string neck: 3.88k ohms - bridge: 7.8k ohms / 6 string neck: 3.94 ohms - bridge: 7.9k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 9lbs 11oz |
| Modifications/Repairs: | The top of the body was lifting where the finish is chipped. It has been glued down and is sturdy. The chipped finish has been sanded down and smoothed out, removing any jagged edges. |
| Case Details: | No case/gig bag |
| Cosmetic Condition: | THis guitar is in good condition. There is a section where the finish has chipped off on the treble side of the lower bout of the body. |
| Serial Number: | 106853 |
| Tech Notes: | This guitar plays great with optimal neck relief and low string action on both necks. The frets are tall with no signs of play wear. |