This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 2147
Weight: 5lbs 11oz
$1,495.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | D |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has a humbucker, a volume pot, and a tone pot. |
| Pickup Measurements: | 6.9 kΩ |
| Weight: | 5lbs 11oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Eastman guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratched and some shallow dings scattered throughout. The nut has a small chip near the 5th string slot, but this does not affect playability. |
| Serial Number: | 2147 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. |
SKU: U6801309201

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | D |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has a humbucker, a volume pot, and a tone pot. |
| Pickup Measurements: | 6.9 kΩ |
| Weight: | 5lbs 11oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Eastman guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratched and some shallow dings scattered throughout. The nut has a small chip near the 5th string slot, but this does not affect playability. |
| Serial Number: | 2147 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. |