This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Regular price
$1,695.00
Regular price
Sale price
$1,695.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 13750532
Weight: 5lbs 15oz
Questions? Chat Now!
$1,695.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.895" / 12th fret - 1.000" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | Benedetto pickup, volume and tone thumbwheels under the pickguard. |
| Pickup Measurements: | 9.6k ohms |
| Weight: | 5lbs 15oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Eastman has light wear. The finish is glossy with light scratches and scuffs throughout. |
| Serial Number: | 13750532 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are tall with minimal play wear. |
SKU: U7460005403

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.895" / 12th fret - 1.000" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | Benedetto pickup, volume and tone thumbwheels under the pickguard. |
| Pickup Measurements: | 9.6k ohms |
| Weight: | 5lbs 15oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Eastman has light wear. The finish is glossy with light scratches and scuffs throughout. |
| Serial Number: | 13750532 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are tall with minimal play wear. |