This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Body Details: | Bound maple top, back, and sides, with a maple center block |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Laurel |
| Neck Profile: | "C" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25" |
| Neck Details: | Mahogany neck with a bound laurel fingerboard and mother-of-pearl split diamond inlays |
| Electronics: | Original humbuckers with 2x volume, 2x tone, and a 3-way toggle switch |
| Pickup Measurements: | neck 7.96k ohms - bridge: 8.36k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 8lbs 2oz |
| Modifications/Repairs: | This guitar has had a headstock break repaired by using epoxy. |
| Case Details: | Original hardshell case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition. A headstock repair is visible. Other light finish scratches are present throughout. |
| Serial Number: | 23091512239 |
| Tech Notes: | This guitar plays great with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear. |