1
/
of
10
- Used
Epiphone Joe Bonamassa Lazarus 59 Les Paul Standard Custom Inlay Satin 2021
Epiphone Joe Bonamassa Lazarus 59 Les Paul Standard Custom Inlay Satin 2021
Regular price
$1,595.00
Regular price
Sale price
$1,595.00
Unit price
/
per
Serial Number: 21051535358
Weight: 8lbs 8oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
$1,595.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Laurel |
| Neck Profile: | Medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .87" 12th - .99" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.8k ohms Bridge - 8.0k ohms |
| Weight: | 8lbs 8oz |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good cosmetic condition with minimal play wear |
| Serial Number: | 21051535358 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal relief in the neck. This guitar is limited edition: one of three hundred. |
SKU: U7581467004

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Laurel |
| Neck Profile: | Medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .87" 12th - .99" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.8k ohms Bridge - 8.0k ohms |
| Weight: | 8lbs 8oz |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good cosmetic condition with minimal play wear |
| Serial Number: | 21051535358 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal relief in the neck. This guitar is limited edition: one of three hundred. |