This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Chambered mahogany body with spruce top. There is an open screw hole on the tip of the treble horn. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .82" (1st fret), .92" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Bolt-on mahogany neck with unbound ebony fretboard, dot inlays, and headstock truss rod adjustment |
| Electronics: | Original pickups and electronics are fully functional |
| Pickup Measurements: | N/A |
| Hardware: | The saddle has been replaced. |
| Weight: | 5lbs 7oz |
| Modifications/Repairs: | -The saddle has been replaced -Extra strap button hole on the treble horn |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This used Fender Acoustasonic shows light cosmetic wear, with minor marks and signs of use on the satin finish. |
| Serial Number: | US209170A |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief; the frets show minimal wear. |