This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
Fender American Deluxe Telecaster Butterscotch Blonde 2005
Fender American Deluxe Telecaster Butterscotch Blonde 2005
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: DZ5213457
Weight: 8lbs 10oz
$1,095.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Ash |
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Two single coil pick ups, a 3 way pickup selector, volume and tone controls, and an S-1 switch. |
| Pickup Measurements: | Neck - 11.16 k Ω Bridge - 12.84 k Ω |
| Weight: | 8lbs 10oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | DZ5213457 |
| Tech Notes: | This Telecaster plays well with low action and optimal neck relief. The frets show some light wear. |
SKU: U6624148401

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Ash |
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Two single coil pick ups, a 3 way pickup selector, volume and tone controls, and an S-1 switch. |
| Pickup Measurements: | Neck - 11.16 k Ω Bridge - 12.84 k Ω |
| Weight: | 8lbs 10oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | DZ5213457 |
| Tech Notes: | This Telecaster plays well with low action and optimal neck relief. The frets show some light wear. |