This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The perfect blend of vintage charm and modern performance – the American Professional Classic Telecaster.
Under the hood, vintage-inspired Coastline ’63 Telecaster pickups deliver depth, punch and sparkle while the sleek Modern "C" neck provides exceptional comfort and playability. Fender Staggered ClassicGear tuners provide classic looks and precise tuning stability. Boasting custom-faded vintage and signature Fender finishes, this professional-grade instrument looks as good as it sounds.
From studio to stage, The American Professional Classic Telecaster All the soul of a golden-era Fender, evolved for today’s player.
- Alder Body
- Gloss Urethane finish
- Coastline ’63 Telecaster pickups
- Modern "C"-shaped neck with 9.5"-radius fingerboard and Medium Jumbo frets
- Vintage-style Hardware and Staggered ClassicGear Tuners
- Greasebucket Tone System
Specs
Specs
General
| Series: | Fender American Professional Classic |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Product Color: | Butterscotch Blonde |
| Case Type: | Gig Bag Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Telecaster |
| Body Material: | Alder |
| Body Finish: | Gloss Urethane |
Neck
| Neck Material: | Maple |
| Neck Finish: | Satin Urethane |
| Neck Shape: | Modern "C" |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Nut Material: | Synthetic Bone |
| Nut Width: | 1.685mm |
| Fingerboard Radius: | 9.5" (241mm) |
| Scale Length: | 25.5" (647.7mm) |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | 4-Bolt |
| Fingerboard Inlay: | White Dot |
| Inlay Shape: | Dots |
Electronics
| Bridge Pickup: | Coastline '63 Single-Coil Telecaster |
| Neck Pickup: | Coastline '63 Single-Coil Telecaster |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel/Chrome |
| Bridge: | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body Tele w/Slotted Brass Barrel Saddles |
| Tailpiece: | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body Tele w/Slotted Brass Barrel Saddles |
| Tuning Machines: | Fender ClassicGear Staggered |
| Fret Wire: | Jumbo |
| Saddle: | Brass |
| Pickguard: | 1-Ply Black |
| Knobs: | Knurled Flat-Top |