This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Fender American Professional II Stratocaster Dark Night 2021
Fender American Professional II Stratocaster Dark Night 2021
Regular price
$1,150.00
Regular price
Sale price
$1,150.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: US20081893
Weight: 7lbs 9oz
Questions? Chat Now!
$1,150.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.82" 12th- 0.93" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics and wiring with master volume, dual tone controls, 5-way selector switch, and a neck pickup-add button on the second tone control. |
| Pickup Measurements: | Neck- 5.8k Middle- 6.0k Bridge- 6.1k |
| Weight: | 7lbs 9oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition. There are light surface scratches throughout the pickguard. |
| Serial Number: | US20081893 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with standard action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with light play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7603708402

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.82" 12th- 0.93" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics and wiring with master volume, dual tone controls, 5-way selector switch, and a neck pickup-add button on the second tone control. |
| Pickup Measurements: | Neck- 5.8k Middle- 6.0k Bridge- 6.1k |
| Weight: | 7lbs 9oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition. There are light surface scratches throughout the pickguard. |
| Serial Number: | US20081893 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with standard action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with light play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |