1
/
of
10
- Used
Fender American Professional II Telecaster Miami Blue 2021
Fender American Professional II Telecaster Miami Blue 2021
Regular price
$1,250.00
Regular price
Sale price
$1,250.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: US210021184
Weight: 7lbs 12oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$1,250.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.83" 12th- 0.92" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and wiring with master volume, master tone, three-way selector switch, and push/push series/parallel control. |
| Pickup Measurements: | Neck- 5.6k Bridge- 7.1k |
| Weight: | 7lbs 12oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in very good cosmetic condition with minimal signs of aging and play wear. |
| Serial Number: | US210021184 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with light play wear. |
SKU: U7603708403

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.83" 12th- 0.92" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and wiring with master volume, master tone, three-way selector switch, and push/push series/parallel control. |
| Pickup Measurements: | Neck- 5.6k Bridge- 7.1k |
| Weight: | 7lbs 12oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in very good cosmetic condition with minimal signs of aging and play wear. |
| Serial Number: | US210021184 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with light play wear. |