1
/
of
10
- Used
Fender American Professional II Telecaster Sunburst 2023
Fender American Professional II Telecaster Sunburst 2023
Regular price
$1,395.00
Regular price
Sale price
$1,395.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: US23110370
Weight: 7lbs 15oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$1,395.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.83" 12th - 0.92" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two single coils, a three-way selector switch, a volume pot, and a push-push series/parallel tone pot. |
| Pickup Measurements: | neck - 5.7 kΩ, bridge - 7.0 kΩ |
| Weight: | 7lbs 15oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Fender guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching and some small, shallow dings scattered throughout. |
| Serial Number: | US23110370 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium width and tall with minimal play wear. |
SKU: U7502655901

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.83" 12th - 0.92" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two single coils, a three-way selector switch, a volume pot, and a push-push series/parallel tone pot. |
| Pickup Measurements: | neck - 5.7 kΩ, bridge - 7.0 kΩ |
| Weight: | 7lbs 15oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Fender guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching and some small, shallow dings scattered throughout. |
| Serial Number: | US23110370 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium width and tall with minimal play wear. |