This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.82 - 12th: 0.90 |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original Fender Strat pickups, 1x volume, 2x tone, 5-way pickup selector switch |
| Pickup Measurements: | Neck: 5.76k ohms- Middle: 5.78k ohms - Bridge: 7.15k ohms |
| Weight: | 7lbs 12oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition with play wear, minor scratches, and minor dents present throughout the body, the headstock, and behind the neck. Minor finish checking present on both the bass and treble side of the neck pocket. Minor finish chipping on both treble and bass side horn and lower bout of the body. |
| Serial Number: | Z1019031 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal signs of play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |