This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
Fender American Standard Stratocaster Mystic Red 2013 LEFTY
Fender American Standard Stratocaster Mystic Red 2013 LEFTY
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: US13111533
Weight: 7lbs 13oz
$1,095.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Three single coil pickups, master volume, two tone controls, and a five position pickup selector switch. |
| Pickup Measurements: | Neck: 6.04kΩ Middle: 6.16kΩ Bridge: 6.30kΩ |
| Weight: | 7lbs 13oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case, Trem arm is included in the case. |
| Serial Number: | US13111533 |
| Tech Notes: | This used stratocaster plays well with low action and has been setup in standard tuning. The bridge is currently floating. |
SKU: U6192290201

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Three single coil pickups, master volume, two tone controls, and a five position pickup selector switch. |
| Pickup Measurements: | Neck: 6.04kΩ Middle: 6.16kΩ Bridge: 6.30kΩ |
| Weight: | 7lbs 13oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case, Trem arm is included in the case. |
| Serial Number: | US13111533 |
| Tech Notes: | This used stratocaster plays well with low action and has been setup in standard tuning. The bridge is currently floating. |