This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
Fender American Vintage 52 Telecaster Butterscotch Blonde 2004
Fender American Vintage 52 Telecaster Butterscotch Blonde 2004
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 37528
Weight: 7lbs 14oz
$1,595.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.5k Neck: 7.2k |
| Weight: | 7lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with moderate wear throughout. |
| Serial Number: | 37528 |
| Tech Notes: | This Telecaster plays well with low action. The frets are tall and show moderate wear. |
SKU: U6789476301

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.5k Neck: 7.2k |
| Weight: | 7lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with moderate wear throughout. |
| Serial Number: | 37528 |
| Tech Notes: | This Telecaster plays well with low action. The frets are tall and show moderate wear. |