1
/
of
10
- Used
Fender American Vintage '65 Jazzmaster Sunburst 2014
Fender American Vintage '65 Jazzmaster Sunburst 2014
Regular price
$1,995.00
Regular price
Sale price
$1,995.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: V1319289
Weight: 7lbs 15oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$1,995.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.830" / 12th fret - 0.970" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, rhythm/lead switch, rhythm controls: volume and tone thumbwheels for the neck pickup, lead controls: three way switch, volume and tone knobs. |
| Pickup Measurements: | Neck - 9.2k ohms, Bridge - 10.2k ohms |
| Weight: | 7lbs 15oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good cosmetic condition with moderate wear. The finish is glossy with scratches, dings, chips, and dents throughout, most notably on the back and sides of the body. |
| Serial Number: | V1319289 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7554707403

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.830" / 12th fret - 0.970" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, rhythm/lead switch, rhythm controls: volume and tone thumbwheels for the neck pickup, lead controls: three way switch, volume and tone knobs. |
| Pickup Measurements: | Neck - 9.2k ohms, Bridge - 10.2k ohms |
| Weight: | 7lbs 15oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good cosmetic condition with moderate wear. The finish is glossy with scratches, dings, chips, and dents throughout, most notably on the back and sides of the body. |
| Serial Number: | V1319289 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |