This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
14
- Used
Fender American Vintage 65 Stratocaster Olympic White 2015
Fender American Vintage 65 Stratocaster Olympic White 2015
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: V1529508
Weight: 8lbs 1oz
$1,695.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 6.4k Middle: 6.4k Neck: 6.3k |
| Weight: | 8lbs 1oz |
| Modifications/Repairs: | Finish on the back of the neck has been sanded smooth. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with heavy wear throughout. The body displays heavy finish checking most notable on the back of the body. In addition, there is finish chipping along the edges of the body. The finish on the back of the neck has been sanded to feel smoother. |
| Serial Number: | V1529508 |
| Tech Notes: | This Stratocaster plays well with low action. The frets are tall and show moderate wear. |
SKU: U6860539401

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 6.4k Middle: 6.4k Neck: 6.3k |
| Weight: | 8lbs 1oz |
| Modifications/Repairs: | Finish on the back of the neck has been sanded smooth. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with heavy wear throughout. The body displays heavy finish checking most notable on the back of the body. In addition, there is finish chipping along the edges of the body. The finish on the back of the neck has been sanded to feel smoother. |
| Serial Number: | V1529508 |
| Tech Notes: | This Stratocaster plays well with low action. The frets are tall and show moderate wear. |