1
/
of
10
- Used
Fender Custom Shop '59 Esquire NOS Vintage Blonde 2003
Fender Custom Shop '59 Esquire NOS Vintage Blonde 2003
Regular price
$2,695.00
Regular price
Sale price
$2,695.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: R18806
Weight: 7lbs 14oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$2,695.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.77" 12th- 0.96" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original pickup and wiring with three-way switch and volume and tone controls. The first two positions on the switch select between two different tone capacitors. The third position bypasses the tone control entirely. |
| Pickup Measurements: | 6.06k ohms |
| Weight: | 7lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | The strap buttons have been replaced. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition with light factory relic work present throughout. There are a few minor dents and dings along the edges of the body. |
| Serial Number: | R18806 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are wide and tall with minimal play wear. |
SKU: U7554707402

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.77" 12th- 0.96" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original pickup and wiring with three-way switch and volume and tone controls. The first two positions on the switch select between two different tone capacitors. The third position bypasses the tone control entirely. |
| Pickup Measurements: | 6.06k ohms |
| Weight: | 7lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | The strap buttons have been replaced. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition with light factory relic work present throughout. There are a few minor dents and dings along the edges of the body. |
| Serial Number: | R18806 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are wide and tall with minimal play wear. |