This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Fender Custom Shop '63 Stratocaster Journeyman Relic Charcoal Frost Metallic 2024
Fender Custom Shop '63 Stratocaster Journeyman Relic Charcoal Frost Metallic 2024
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: R133701
Weight: 7lbs 6oz
$3,695.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st-. 80" 12th- .93" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original stock HW 60s Strat pickups |
| Pickup Measurements: | neck 5.5k ohms middle 5.6k ohms bridge 5.6k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 6oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | R133701 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. the frets are tall with minimal play wear. |
SKU: U6896096301

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st-. 80" 12th- .93" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original stock HW 60s Strat pickups |
| Pickup Measurements: | neck 5.5k ohms middle 5.6k ohms bridge 5.6k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 6oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | R133701 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. the frets are tall with minimal play wear. |