1
/
of
10
- Used
Fender Custom Shop '63 Stratocaster Reissue Journeyman Relic Black 2022
Fender Custom Shop '63 Stratocaster Reissue Journeyman Relic Black 2022
Regular price
$3,395.00
Regular price
Sale price
$3,395.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: R119611
Weight: 7lbs 7oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$3,395.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | 60 Style Oval "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .79" 12th- .93 |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original HW 60s Strat pickups and original wiring |
| Pickup Measurements: | neck 5.4k ohms middle 5.5k ohms bridge 5.5k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 7oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Factory relic, minimal play wear. |
| Serial Number: | R119611 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are tall with no play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7610727201

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | 60 Style Oval "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .79" 12th- .93 |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original HW 60s Strat pickups and original wiring |
| Pickup Measurements: | neck 5.4k ohms middle 5.5k ohms bridge 5.5k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 7oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Factory relic, minimal play wear. |
| Serial Number: | R119611 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are tall with no play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |