1
/
of
11
- Used
Fender Custom Shop '64 Telecaster Relic Natural Blonde 2024
Fender Custom Shop '64 Telecaster Relic Natural Blonde 2024
Regular price
$3,495.00
Regular price
Sale price
$3,495.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: CZ578049
Weight: 7lbs 6oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$3,495.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | 60 Style Oval "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.82" 12th - 0.94" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two single coils, a three-way selector switch, a volume pot, and a tone pot. |
| Pickup Measurements: | neck - 8.8 kΩ, bridge - 9.8 kΩ |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 7lbs 6oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Fender guitar is in good condition. The finish is glossy with heavy wear consistent with a factory relic job. |
| Serial Number: | CZ578049 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium width and tall with minimal play wear. |
SKU: U7601416501

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | 60 Style Oval "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.82" 12th - 0.94" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two single coils, a three-way selector switch, a volume pot, and a tone pot. |
| Pickup Measurements: | neck - 8.8 kΩ, bridge - 9.8 kΩ |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 7lbs 6oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Fender guitar is in good condition. The finish is glossy with heavy wear consistent with a factory relic job. |
| Serial Number: | CZ578049 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium width and tall with minimal play wear. |