This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now
1
/
of
8
- Used
Fender FSR American Special Precision Bass Hand Stained Honey Burst 2021
Fender FSR American Special Precision Bass Hand Stained Honey Burst 2021
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: US12211133
Weight: 8lbs 9oz
$1,295.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original pickup and electronics, with volume and tone controls |
| Pickup Measurements: | 11.1k |
| Weight: | 8lbs 9oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This used Fender bass is in good condition, with light signs of use on the satin finish. |
| Serial Number: | US12211133 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. |
SKU: U6764328603

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original pickup and electronics, with volume and tone controls |
| Pickup Measurements: | 11.1k |
| Weight: | 8lbs 9oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This used Fender bass is in good condition, with light signs of use on the satin finish. |
| Serial Number: | US12211133 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. |