This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two single coil pickups, two volume pots, and a tone pot. |
| Pickup Measurements: | neck - 5.2 kΩ, bridge - 5.4 kΩ |
| Weight: | 8lbs 7oz |
| Case Details: | Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This used Fender bass is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching and a couple small scuffs. The metal hardware is tarnished with age. |
| Serial Number: | T078350 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. |