This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
8
- Used
Fender Limited Edition Select Light Ash Telecaster White Blonde 2016
Fender Limited Edition Select Light Ash Telecaster White Blonde 2016
Regular price
$1,295.00
Regular price
Sale price
$1,295.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: US16054575
Weight: 6lbs 9oz
Questions? Chat Now!
$1,295.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .84" (1st fret), .93" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | 7.5k (neck), 6.7k (bridge) |
| Weight: | 6lbs 9oz |
| Case Details: | Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This used Fender Telecaster shows some moderate cosmetic wear from use. There are scuffs, marks, and some various finish chips on the body; there are black marks on the back where the finish appears to have reacted with something. The hardware has a light patina, and the neck shows minor wear. |
| Serial Number: | US16054575 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show minor wear. |
SKU: U7509170006

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .84" (1st fret), .93" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | 7.5k (neck), 6.7k (bridge) |
| Weight: | 6lbs 9oz |
| Case Details: | Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This used Fender Telecaster shows some moderate cosmetic wear from use. There are scuffs, marks, and some various finish chips on the body; there are black marks on the back where the finish appears to have reacted with something. The hardware has a light patina, and the neck shows minor wear. |
| Serial Number: | US16054575 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show minor wear. |