1
/
of
14
- Vintage
Regular price
$3,995.00
Regular price
Sale price
$3,995.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 315827
Weight: 8lbs
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$3,995.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .89" (1st fret), .98" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-9/16" |
| Scale Length: | 30" |
| Electronics: | Original split single coil pickup with grey bobbin, and original wiring harness with 1971 pot codes. |
| Pickup Measurements: | 9.9k |
| Hardware: | Original; several screws have been added to the pickguard. |
| Weight: | 8lbs |
| Modifications/Repairs: | Several screws added to the pickguard. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Fender bass shows significant aging, with checking and yellowing of the finish throughout. The headstock face has faded, and the back of the neck has assorted dents and dings. |
| Serial Number: | 315827 |
| Tech Notes: | The bass plays well with medium action, and the frets show moderate wear. The neck has a 1971 stamp, and the serial number also date to 1971. |
SKU: U7520007201

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .89" (1st fret), .98" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-9/16" |
| Scale Length: | 30" |
| Electronics: | Original split single coil pickup with grey bobbin, and original wiring harness with 1971 pot codes. |
| Pickup Measurements: | 9.9k |
| Hardware: | Original; several screws have been added to the pickguard. |
| Weight: | 8lbs |
| Modifications/Repairs: | Several screws added to the pickguard. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Fender bass shows significant aging, with checking and yellowing of the finish throughout. The headstock face has faded, and the back of the neck has assorted dents and dings. |
| Serial Number: | 315827 |
| Tech Notes: | The bass plays well with medium action, and the frets show moderate wear. The neck has a 1971 stamp, and the serial number also date to 1971. |