This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Body Details: | Alder body |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Neck Profile: | "C" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-21/32" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Maple neck with a walnut skunk stripe, unbound pau ferro fingerboard, and white dot inlays |
| Electronics: | Original jazzmaster pickups with volume, tone, and a 4-way blade switch |
| Pickup Measurements: | neck: 6.43k ohms - bridge: 6.84k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 8oz |
| Modifications/Repairs: | The nut had a small chip next to the D string slot that ha been filled. |
| Case Details: | No case/gig bag |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition. Minor finish scratches and blemishes throughout the body and headstock. |
| Serial Number: | MX22296026 |
| Tech Notes: | This guitar plays great with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear. |