This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Fender Richie Kotzen Signature Telecaster Brown Sunburst 2015
Fender Richie Kotzen Signature Telecaster Brown Sunburst 2015
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: JD150128682
Weight: 8lbs 3oz
$1,495.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has a single coil in the neck position, a humbucker in the bridge position, a three-way selector switch, a tone pot, and a series/parallel switch. |
| Pickup Measurements: | neck - 6.3 kΩ, bridge - 8.6 kΩ |
| Weight: | 8lbs 3oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Fender guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching. The electronics cavity cover has extensive but superficial scratching. |
| Serial Number: | JD150128682 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. |
SKU: U6660796202

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has a single coil in the neck position, a humbucker in the bridge position, a three-way selector switch, a tone pot, and a series/parallel switch. |
| Pickup Measurements: | neck - 6.3 kΩ, bridge - 8.6 kΩ |
| Weight: | 8lbs 3oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Fender guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching. The electronics cavity cover has extensive but superficial scratching. |
| Serial Number: | JD150128682 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. |