1
/
of
10
- Used
Fender Stevie Ray Vaughan Stratocaster 3-Color Sunburst 2021
Fender Stevie Ray Vaughan Stratocaster 3-Color Sunburst 2021
Regular price
$1,295.00
Regular price
Sale price
$1,295.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: US21007174
Weight: 8lbs 9oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$1,295.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Neck Profile: | Thick "Oval" |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.83 - 12th: 0.95 |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original Custom Shop Texas Special neck, middle, and bridge single-coil pickups, 1x volume, 2x tone, 5-way pickup selector switch |
| Pickup Measurements: | Neck: 5.61k ohms- Middle: 5.78k ohms - Bridge: 6.16k ohms |
| Weight: | 8lbs 9oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition with minor play wear and scratches throughout the body. |
| Serial Number: | US21007174 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal signs of play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7590539102

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Neck Profile: | Thick "Oval" |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.83 - 12th: 0.95 |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original Custom Shop Texas Special neck, middle, and bridge single-coil pickups, 1x volume, 2x tone, 5-way pickup selector switch |
| Pickup Measurements: | Neck: 5.61k ohms- Middle: 5.78k ohms - Bridge: 6.16k ohms |
| Weight: | 8lbs 9oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition with minor play wear and scratches throughout the body. |
| Serial Number: | US21007174 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal signs of play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |