This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Fender Stratocaster NOS Purple Sparkle Burst 2023
Fender Stratocaster NOS Purple Sparkle Burst 2023
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: CZ574574
Weight: 7lbs 14oz
Questions? Chat Now!
$6,296.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .89" (1st fret), .96" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | 6.1k (neck), 6.0k (middle), 6.2k (bridge) |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 14oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This Custom Shop Fender Stratocaster is in very clean condition, with minimal signs of use. |
| Serial Number: | CZ574574 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show no wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: 23533689

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .89" (1st fret), .96" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | 6.1k (neck), 6.0k (middle), 6.2k (bridge) |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 14oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This Custom Shop Fender Stratocaster is in very clean condition, with minimal signs of use. |
| Serial Number: | CZ574574 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show no wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |