This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Fender Yngwie Malmsteen Signature Stratocaster Vintage White 2006
Fender Yngwie Malmsteen Signature Stratocaster Vintage White 2006
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: SZ5052105
Weight: 7lbs 13oz
$1,795.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | DiMarzio pickups. |
| Pickup Measurements: | N/A due to schematic |
| Weight: | 7lbs 13oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with moderate wear throughout. |
| Serial Number: | SZ5052105 |
| Tech Notes: | This Stratocaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |
SKU: U6848703302

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | DiMarzio pickups. |
| Pickup Measurements: | N/A due to schematic |
| Weight: | 7lbs 13oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with moderate wear throughout. |
| Serial Number: | SZ5052105 |
| Tech Notes: | This Stratocaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |