This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original Gibson "PCB" pickups, with 3-way toggle switch and volume/tone controls for each pickup. The harness has been partially rewired. |
| Pickup Measurements: | 7.3k (neck), 9.4k (bridge) |
| Weight: | 7lbs 11oz |
| Modifications/Repairs: | -The neck has been refretted -Replaced nut -The harness has been rewired -Previously installed vibrato -Replaced strap buttons |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Gibson SG shows moderate cosmetic wear, with light scratches, dings, and hazing on the glossy finish. There are open screw holes on the face from a previously installed vibrato, and the hardware is nicely tarnished. |
| Serial Number: | 90040573 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with only minor wear. |