1
/
of
11
- Used
Gibson Custom '58 Explorer "Clapton Cut" Natural 2001
Gibson Custom '58 Explorer "Clapton Cut" Natural 2001
Regular price
$4,295.00
Regular price
Sale price
$4,295.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: CS11622
Weight: 7lbs 8oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$4,295.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Redwood |
| Neck Profile: | "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret 0.87" - 12th fret 0.96" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original humbuckers with 2x volume, master tone, and a 3-way toggle switch |
| Pickup Measurements: | neck: 7.99k ohms - bridge: 7.84k ohms |
| Hardware: | The strap buttons have. been replaced |
| Weight: | 7lbs 8oz |
| Modifications/Repairs: | The strap buttons have been replaced. |
| Case Details: | Flight Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition. Some of the finish has flaked off on the headstock. Minor finish scratches are present throughout the body, neck, and headstock. There is a minor dent on the back of the neck, around the 5th and 6th fret. The hardware is nicely tarnished. |
| Serial Number: | CS11622 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief an low string action. The frets are tall with minor play wear. |
SKU: U7586705501

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Redwood |
| Neck Profile: | "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret 0.87" - 12th fret 0.96" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original humbuckers with 2x volume, master tone, and a 3-way toggle switch |
| Pickup Measurements: | neck: 7.99k ohms - bridge: 7.84k ohms |
| Hardware: | The strap buttons have. been replaced |
| Weight: | 7lbs 8oz |
| Modifications/Repairs: | The strap buttons have been replaced. |
| Case Details: | Flight Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition. Some of the finish has flaked off on the headstock. Minor finish scratches are present throughout the body, neck, and headstock. There is a minor dent on the back of the neck, around the 5th and 6th fret. The hardware is nicely tarnished. |
| Serial Number: | CS11622 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief an low string action. The frets are tall with minor play wear. |