
Description
Description
The Custom Shop Murphy Lab 1942 Banner Southern Jumbo features the vibe of a vintage Gibson Acoustic that has been well cared for for generations. The thermally aged Adirondack red spruce top and rosewood back and sides have outstanding tonal response and superior playability. At home playing first-position chords or picking lead blues licks, the Southern Jumbo is a versatile instrument. Proudly displaying the "Only a Gibson is Good Enough" banner on the headstock, this custom instrument also includes an open slot bridge, a bone saddle and nut, and the classic 1.77" nut width. It features Light Aging by the skilled artisans of the Murphy Lab. The Murphy Lab Light Aged finish treatment, paired with lightly aged hardware, simulates decades of light play wear, giving it the unique character, vibe, and feel of an original example from the Gibson Golden Era.
Specs
Specs
General
| Series: | Gibson Custom Shop Historic |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 23024016 |
| Product Color: | Vintage Sunburst |
| Relic/Aging Level: | Murphy Lab Light Aged |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Slope Shoulder Dreadnought |
| Acoustic Cutaway Type: | No Cutaway |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Finish: | Murphy Lab Aged Nitrocellulose Lacquer |
| Top Material: | Thermally Aged Red Spruce |
| Bracing Material: | Red Spruce Braces w/Hide Glue |
| Bracing Pattern: | Traditional Hand-Scalloped X-Bracing |
| Body Binding: | Multi-Ply Top, Back |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Finish: | Murphy Lab Aged Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Tint/Color: | Dark Natural |
| Neck Shape: | C Shape |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 1.769" (44.95mm) |
| Fingerboard Radius: | 12" (304.8mm) |
| Scale Length: | 24.75" (628.65mm) |
| Number of Frets: | 19 Frets |
| Neck Joint: | Compound Dovetail Neck-to-Body |
| Fingerboard Inlay: | Mother of Pearl Parallelograms |
| Inlay Shape: | Parallelograms |
| Side Marker Inlay: | Dots |
Hardware
| Hardware Color: | Aged Nickel |
| Bridge: | Belly Down Open Slot |
| Tuning Machines: | Open Back Cream Button |
| Fret Wire: | Legend Wire |
| Saddle: | Bone |
| Pickguard: | Firestripe |
| Truss Rod Cover: | Black |