1
/
of
10
- Used
Gibson Custom Shop '58 Les Paul Junior Double Cut Reissue TV Yellow 2023
Gibson Custom Shop '58 Les Paul Junior Double Cut Reissue TV Yellow 2023
Regular price
$3,295.00
Regular price
Sale price
$3,295.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 831361
Weight: 7lbs 1oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$3,295.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .92" 12th- .99" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original stock pickup and wiring. |
| Pickup Measurements: | 7.1k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 1oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear. The finish is glossy with only minor surface scratches. |
| Serial Number: | 831361 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are wide and tall with minimal play wear. |
SKU: U7591177601

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .92" 12th- .99" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original stock pickup and wiring. |
| Pickup Measurements: | 7.1k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 1oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear. The finish is glossy with only minor surface scratches. |
| Serial Number: | 831361 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are wide and tall with minimal play wear. |