1
/
of
10
- Used
Gibson Custom Shop Murphy Lab '57 SJ-200 Reissue Light Aged Dark Natural 2025
Gibson Custom Shop Murphy Lab '57 SJ-200 Reissue Light Aged Dark Natural 2025
Regular price
$5,795.00
Regular price
Sale price
$5,795.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 21665003
Weight: 4lbs 10oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$5,795.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .83" 12th- .89" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 4lbs 10oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Factory relic, minimal play wear. |
| Serial Number: | 21665003 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow with medium height and no play wear. |
SKU: U7577751701

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .83" 12th- .89" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 4lbs 10oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Factory relic, minimal play wear. |
| Serial Number: | 21665003 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow with medium height and no play wear. |