This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Gibson Firebird V Pelham Blue - Dave Amato of REO Speedwagon
Gibson Firebird V Pelham Blue - Dave Amato of REO Speedwagon
This piece of gear is owned by Dave Amato of REO Speedwagon. A signed certificate of authenticity is included with purchase that will be mailed separately.
Serial Number: 020545
Weight: 8lbs 11oz
Questions? Chat Now!
$4,995.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | D |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.860"/ 12th fret - 1.040" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, three way toggle, two volume, two tone. |
| Pickup Measurements: | Neck - 28.0k ohms, Bridge - 15.0k ohms |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 8lbs 11oz |
| Case Details: | Original hardshell with COA included |
| Cosmetic Condition: | This guitar shows light wear. The finish is glossy with light scratches throughout. |
| Serial Number: | 020545 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are tall with minimal wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7352450736

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | D |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.860"/ 12th fret - 1.040" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, three way toggle, two volume, two tone. |
| Pickup Measurements: | Neck - 28.0k ohms, Bridge - 15.0k ohms |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 8lbs 11oz |
| Case Details: | Original hardshell with COA included |
| Cosmetic Condition: | This guitar shows light wear. The finish is glossy with light scratches throughout. |
| Serial Number: | 020545 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are tall with minimal wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |