This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
13
- Used
Gibson Kirk Hammett "Greeny” Les Paul Standard Greeny Burst 2023
Gibson Kirk Hammett "Greeny” Les Paul Standard Greeny Burst 2023
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 207930045
Weight: 8lbs 12oz
$2,495.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and electronics, with 3-way toggle switch, volume and tone controls for each pickup, and out-of-phase middle switch position |
| Pickup Measurements: | 8.2k (neck), 8.6k (bridge) |
| Weight: | 8lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | 207930045 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. |
SKU: U6149499601

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and electronics, with 3-way toggle switch, volume and tone controls for each pickup, and out-of-phase middle switch position |
| Pickup Measurements: | 8.2k (neck), 8.6k (bridge) |
| Weight: | 8lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | 207930045 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. |