
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | The guitar has been oversprayed. There is also a finish touchup on the treble side of the neck, from the 2nd to 4th frets. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .84" (1st fret), 1.05" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original Gibson humbuckers with patent number stickers. The wiring harness has been replaced. There are also extra holes near the pots from previously added electronics. |
| Pickup Measurements: | 7.8k (neck), 7.8k (bridge) |
| Hardware: | The tuners, nut, and bridge have all been replaced. |
| Weight: | 9lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | There is a finish touchup on the treble side of the neck, and the guitar has been oversprayed. The neck has been refretted, and the tuners, nut, and bridge are replaced. The wiring harness has been replaced, and there are plugged holes near the knobs. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Gibson Les Paul Custom shows nice aging, with checking and various small dings and chips throughout. There is moderate buckle rash on the back of the body, and there are some chips on the back of the neck. There are open screw holes on the back of the headstock from the original tuners, and there are plugged holes near the knobs from previously modified electronics. The neck pickup ring also has a small crack on the lower side. |
| Serial Number: | 891910 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the wide frets are tall with minor play wear. The serial number dates to 1969. |