
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | The body and neck have been refinished. The original finish around the serial number has been preserved. |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.91" 12th- 0.96" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original P-90 with master volume and tone controls. The guitar has been fully rewired with replaced components. The pickup lead has been replaced as well. |
| Pickup Measurements: | 8.20k ohms |
| Hardware: | The neck has been refretted and the nut has been replaced. The tailpiece, mounting studs, control knobs, and tuners have been replaced. The remaining hardware including the truss rod cover, the pick guard, control cavity cover, pickup cover and strap buttons are original. |
| Weight: | 6lbs 11oz |
| Modifications/Repairs: | The guitar has been refinished. The neck has been refretted and the nut has been replaced. The guitar has been fully rewired. The pickup lead has been replaced. The tailpiece, mounting studs, control knobs, and tuners have been replaced. A small metal plate held by a wood screw has been installed in the body under the wraparound bridge. It is unknown why this was done as it has no apparent function. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition with expected signs of aging and play wear. There are various small dents and dings throughout the body and neck. There are unfilled screw holes on the back of the headstock from where the original tuners were previously installed. There are imprints on the face of the headstock around the current tuners. |
| Serial Number: | 9 27360 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. The serial number dates to 1959. |