This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Gibson Les Paul Standard '50s Faded Honey Burst 2025
Gibson Les Paul Standard '50s Faded Honey Burst 2025
Regular price
$1,595.00
Regular price
Sale price
$1,595.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 215450030
Weight: 8lbs 8oz
Questions? Chat Now!
$1,595.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .84" 12th - .99" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.4k ohms Bridge - 7.9k ohms |
| Weight: | 8lbs 8oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good cosmetic condition with minimal play wear |
| Serial Number: | 215450030 |
| Tech Notes: | Guitar plays well with low action and optimal relief in the neck. The frets have minimal play wear. |
SKU: U7594457001

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .84" 12th - .99" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.4k ohms Bridge - 7.9k ohms |
| Weight: | 8lbs 8oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good cosmetic condition with minimal play wear |
| Serial Number: | 215450030 |
| Tech Notes: | Guitar plays well with low action and optimal relief in the neck. The frets have minimal play wear. |