1
/
of
10
- Used
Gibson Les Paul Standard (Nash 58' Conversion) Goldtop 2020
Gibson Les Paul Standard (Nash 58' Conversion) Goldtop 2020
Regular price
$3,595.00
Regular price
Sale price
$3,595.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 229300009
Weight: 9lbs 13oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$3,595.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Relic job by Nash Guitars |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .81" 12th- .90" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | DiMarzio Bluersbuckers with three-way selector and volume and tone control for each pickup. |
| Pickup Measurements: | neck 9.6k ohms bridge 11.9k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 9lbs 13oz |
| Modifications/Repairs: | Aging and relic job by Nash Guitars. Dimarzio Bluesbuckers installed. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Minimal play wear, relic job by Nash Guitars |
| Serial Number: | 229300009 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play wear. |
SKU: U7607143402

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Relic job by Nash Guitars |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .81" 12th- .90" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | DiMarzio Bluersbuckers with three-way selector and volume and tone control for each pickup. |
| Pickup Measurements: | neck 9.6k ohms bridge 11.9k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 9lbs 13oz |
| Modifications/Repairs: | Aging and relic job by Nash Guitars. Dimarzio Bluesbuckers installed. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Minimal play wear, relic job by Nash Guitars |
| Serial Number: | 229300009 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play wear. |