This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.80" 12th - 0.94" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has a humbucker, a single coil, a volume pot, a tone pot, and a pickup blend/selector pot. The pot codes date to 1978. |
| Pickup Measurements: | neck - 4.6 kΩ, bridge - 2.0 kΩ |
| Weight: | 8lbs |
| Modifications/Repairs: | The strap buttons have been replaced with strap locks. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Gibson guitar has aged well and is in good condition. The finish is matte with shallow scratches and dings scattered throughout. A corner of the pickguard near the controls has broken off. The metal hardware is lightly tarnished with age. |
| Serial Number: | 71099610 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium with minor play wear. The serial number and a stamp on the underside of the pickguard date to 1979. |