1
/
of
14
- Vintage
Regular price
$1,395.00
Regular price
Sale price
$1,395.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 500900
Weight: 8lbs 1oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$1,395.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.865" / 12th fret - 1.035" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Electronics: | Original electronics, humbucker pickup, volume pot, tone pot. The pots date to 1966. |
| Pickup Measurements: | 27.6k ohms |
| Weight: | 8lbs 1oz |
| Modifications/Repairs: | The body was refinished in white. The pick guard has been painted black. The thumb rest and string cover were removed. The bridge, the knobs, and the nut have been replaced. |
| Case Details: | Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This vintage Gibson Melody Maker bass is nicely aged and worn. The body was refinished in white. The finish is glossy with scratches, chips, dings, and spots of discoloration throughout. There is light finish checking along the back of the neck and on the face of the headstock. The pick guard has been painted black and it has some cracks and chips. |
| Serial Number: | 500900 |
| Tech Notes: | This bass plays well with optimal neck relief and low action. The frets are tall wide and medium height with light play wear. The serial number dates to 1966. |
SKU: U7609366401

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.865" / 12th fret - 1.035" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Electronics: | Original electronics, humbucker pickup, volume pot, tone pot. The pots date to 1966. |
| Pickup Measurements: | 27.6k ohms |
| Weight: | 8lbs 1oz |
| Modifications/Repairs: | The body was refinished in white. The pick guard has been painted black. The thumb rest and string cover were removed. The bridge, the knobs, and the nut have been replaced. |
| Case Details: | Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This vintage Gibson Melody Maker bass is nicely aged and worn. The body was refinished in white. The finish is glossy with scratches, chips, dings, and spots of discoloration throughout. There is light finish checking along the back of the neck and on the face of the headstock. The pick guard has been painted black and it has some cracks and chips. |
| Serial Number: | 500900 |
| Tech Notes: | This bass plays well with optimal neck relief and low action. The frets are tall wide and medium height with light play wear. The serial number dates to 1966. |