
Description
Description
The Les Paul™ Junior Double Cut is a guitar known for being nearly perfect in its simplicity, with everything you need to rock and no frills to get in your way. However, some players underestimate this legendary guitar’s versatility. While this single-pickup solidbody electric guitar was designed initially as a student model, the number of different tones that are available simply by adjusting the position of the volume and tone knobs and the position of your picking hand is nearly unlimited. It has resulted in the enthusiastic embrace of the model by countless professional musicians across genres and generations. The Les Paul Junior Double Cut’s double cutaway body also offers unimpeded access to the entire length of the fretboard, including the upper frets, making it an excellent choice for lead guitarists, too.
Specs
Specs
General
| Series: | Gibson Original |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Product Color: | Ebony |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Les Paul Flattop Double Cutaway |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Tint/Color: | Ebony |
| Neck Shape: | SlimTaper |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Nut Material: | Graph Tech |
| Nut Width: | 1.7" (43.05mm) |
| Fingerboard Radius: | 12" (304.8mm) |
| Scale Length: | Multi-scale -24.75" (-628.65mm) |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Glued In, Set Neck |
| Fingerboard Inlay: | Acrylic Dots |
| Inlay Shape: | Dots |
| Side Marker Inlay: | Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Silkscreened Gibson Logo w/Les Paul Signature |
| Neck Binding: | None |
Electronics
| Bridge Pickup: | Dogear P-90 |
| Controls and Switching: | Master Volume, Master Tone |
| Electronics Notes: | Hand-wired with an Orange Drop Capacitor |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | Wraparound |
| Tailpiece: | Wraparound |
| Tuning Machines: | Vintage Deluxe w/White Buttons |
| Fret Wire: | Medium Jumbo |
| Saddle: | Metal |
| Pickguard: | Black |
| Truss Rod Cover: | 2-Ply Black Bell |
| Knobs: | Black Top Hat |