
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original, aside from a touched up side crack along the bass bout. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .84" (!st fret), .98" (10th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Hardware: | The bridge has been replaced. |
| Weight: | 3lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | The bridge and bridge plate have both been replaced. The neck has been reset. There are many repaired cracks in the body, one of which on the side has been touched up. Many braces have been reglued as well. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Gibson guitar shows considerable aging and cosmetic wear, with extensive finish wear on the front of the body. There are many scratches, chips, and dings throughout, as well as several repaired cracks on the body. There is a large repaired side crack on the bass bout which has been touched up. |
| Serial Number: | 5275 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show moderate play wear. The construction and factory order number date the guitar to 1950. |