1
/
of
10
- Used
Gretsch G6120T-BSSMK Brian Setzer Signature Nashville '59 "Smoke" Orange 2025
Gretsch G6120T-BSSMK Brian Setzer Signature Nashville '59 "Smoke" Orange 2025
Regular price
$2,995.00
Regular price
Sale price
$2,995.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: JT25020543
Weight: 7lbs 5oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$2,995.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .84" (1st fret), .91" (10th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | 3.7k (neck), 4.1k (bridge) |
| Weight: | 7lbs 5oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Gretsch guitar is in good condition, with only light signs of use on the satin finish. |
| Serial Number: | JT25020543 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show minimal wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7584827402

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .84" (1st fret), .91" (10th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | 3.7k (neck), 4.1k (bridge) |
| Weight: | 7lbs 5oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Gretsch guitar is in good condition, with only light signs of use on the satin finish. |
| Serial Number: | JT25020543 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show minimal wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |