1
/
of
9
- Used
Huss & Dalton DS Custom Natural - Zac Brown
Huss & Dalton DS Custom Natural - Zac Brown
Regular price
$8,000.00
Regular price
Sale price
$8,000.00
Unit price
/
per
Serial Number: 233
Weight: 4lbs 13oz
Questions? Chat Now!
Chat or call us to view this item in our showroom!
$8,000.00
This instrument belongs to Zac Brown of Zac Brown Band and is now available to you through a partnership with Chicago Music Exchange.
A certificate of authenticity is included with purchase that will be mailed separately.
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original natural finish. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.785" / 10th fret - 0.960" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Under saddle pickup. |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 4lbs 13oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar has light wear. The finish is glossy with surface scratches and shallow dents throughout. |
| Serial Number: | 233 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are tall with minimal play wear. |
SKU: U74725885143

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original natural finish. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.785" / 10th fret - 0.960" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Under saddle pickup. |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 4lbs 13oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar has light wear. The finish is glossy with surface scratches and shallow dents throughout. |
| Serial Number: | 233 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are tall with minimal play wear. |
Zac Brown Collection
Chicago Music Exchange has partnered with Zac Brown to bring you an extraordinary collection of vintage, boutique, and stage-played instruments.