
Specs
Specs
General
| Series: | Ibanez Prestige |
| Country of Manufacture: | Made in Japan |
| Product Color: | Lightning Through A Dark |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | 8-String F Standard (F-A#-D#-G#-C#-F#-A#-D#) |
Body
| Body Material: | Ash |
| Body Finish: | Satin Polyester |
Neck
| Neck Material: | 5pc Maple/Wenge |
| Neck Finish: | Satin Polyurethane |
| Neck Shape: | Wizard-8 |
| Fingerboard Material: | Bound Rosewood |
| Nut Material: | Graph Tech BLACK TUSQ XL |
| Nut Width: | 55mm |
| Fingerboard Radius: | 430mm |
| Scale Length: | 27" |
| Number of Frets: | 24 Frets |
| Neck Joint: | Bolt-on |
| Fingerboard Inlay: | Mother of Pearl dot |
| Inlay Shape: | Dots |
| Side Marker Inlay: | Luminlay side dots |
Electronics
| Bridge Pickup: | DiMarzioFusion Edge 8 (H) |
| Neck Pickup: | DiMarzioFusion Edge 8 (H) |
| Controls and Switching: | 1 Volume, 1 Tone, 3-way lever switch & Coil-tap switch |
Hardware
| Hardware Color: | Cosmo black |
| Bridge: | Gibraltar Standard III-8 |
| Tuning Machines: | Gotoh MG-T locking machine heads |
| Fret Wire: | Jumbo Stainless Steel w/ Prestige fret edge treatment |
| Saddle: | Metal |
| Knobs: | Chrome |
| Switch Cap: | Black |